Kolem pronájmu bytů se vedou samé dohady. Mnohdy to totiž vypadá tak, že nemůžete jako nájemce v podstatě nic. A co teprve, když si chcete své bydlení opravit, to je potom háček. Nevíte, zda můžete tohle a tamto a jste zmatení, zda máte pronajímateli dát vědět, či ne. Jak to tedy je?
Klíčová je první prohlídka
Klíčová bývá první prohlídka bytu. Už zde by vám realitní makléři měli říct alespoň částečně všechny nedostatky bytu. Mnozí vám však neřeknou nic, jde jim přece o prodej a následnou provizi. Nezbývá tedy nic jiného než se začít ptát.
Na otázku, zda jsou v bytě nějaké nedostatky, které nevidíte by vám měl odpovědět a pokud ne, je dobré mít s sebou nějakého odborníka, který všechno zkontroluje. Nechcete přeci za měsíc zjistit, že byt, do kterého jste se právě nastěhovali potřebuje kompletní rekonstrukci.
Co vám hrozí, když porušíte pravidla?
Pokud zjistíte, že byty k pronájmu, které jste dosud oběhali nesplňují vaše podmínky, raději se do nich nestěhujte. Hledejte dál a ten pravý domov se najde. Víte, co se říká, kdo si počká, ten se dočká. Co ale mají dělat ti, kteří už nějakou dobu v bytě v pronájmu bydlí a přemýšlejí o rekonstrukci? V první řadě by bylo dobré, ujasnit si co vlastně chceme v bytě zrekonstruovat.
O vymalování či pokládání koberce říkat opravdu nemusíte, hovoříme spíše o přestavbě koupelny nebo o bourání příček. To byste majiteli bytu oznámit měli, protože pokud to neuděláte, může po vás chtít vrátit byt do původního stavu. Samozřejmě na vaše náklady. Může vás dokonce vystěhovat.
Oznamte to majiteli
A pokud o svůj pronájem bytu Praha nechcete přijít, raději plňte to, co je napsáno ve smlouvě a zákoně. To znamená, plán rekonstrukce majiteli oznamte a poraďte se s ním, zda s tím takto souhlasí.